Regularne sprawdzanie wzroku
Okuliści zalecają coroczne sprawdzanie wzroku, niezależnie od tego, czy masz dolegliwości, czy nie. Jednak większość z nas ignoruje to zalecenie i zwraca się do specjalistów tylko wtedy, gdy pojawiają się problemy. Niektórzy, nawet starają się jak najszybciej rozwiązać problem, w najlepszym razie udają się do najbliższego optyka i kupują odpowiednie okulary, natomiast w najgorszym sami wybierają środki korekcyjne. Nie musisz tego robić. Nieprawidłowo dobrane okulary lub soczewki mogą być szkodliwe, a nie przydatne.
Czy muszę cały czas nosić okulary?
Jeśli okulista przepisał okulary, nie oznacza to, że będą musiały być stale używane. Przy słabym stopniu wady refrakcji można je nosić tylko w określonych momentach, np.:
podczas oglądania telewizji,
czytania książek itp.
Jeśli wada wzroku rozwija się szybko, a sama osoba czuje, że widzenie przedmiotów stało się dla niej trudniejsze, wtedy prawidłowe będzie używanie okularów przez cały czas. O regularności noszenia okularów decyduje lekarz. Produkty okulistyczne pomagają normalizować funkcje wzrokowe oczu. Noszenie okularów przyczynia się do prawidłowego załamania promieni świetlnych. Z powodu wad refrakcji często występują:
bóle głowy,
łzawienie,
szybko męczą się oczy,
osoby skarżą się na pieczenie i swędzenie narządów wzrokowych.
Noszenie okularów również pomoże poradzić sobie z tymi problemami.
Najpowszechniejsze choroby oczu
Przy krótkowzroczności od -1 do -3 D osoba może obejść się bez produktów optycznych. Czasami okuliści oferują okulary korekcyjne na początkowy stopień krótkowzroczności. Zwykle takie rady słyszą osoby, które spędzają dużo czasu przy komputerze lub jeżdżą samochodem. Jeśli cechy zawodu wymagają dużej jasności widzenia, niepożądane jest odmawianie noszenia okularów. Oznacza to, że w sytuacjach, w których musisz skupić się na odległym obiekcie, lepiej użyć produktów optycznych. Natomiast korekta dalekowzroczności za pomocą okularów również nie zawsze musi być trwała. Przy słabym stopniu tego błędu refrakcji możesz się bez nich obejść. Jeśli widzenie pogorszyło się o więcej niż 3 D, to widoczność jest zmniejszona nie tylko w pobliżu, ale także w dali. W takich przypadkach lekarze zalecają noszenie okularów bez ich zdejmowania. W przypadku dalekowzroczności mniejszej niż 3D, dalekowzroczność zwykle pozostaje wyraźna. Trudności pojawiają się przy patrzeniu na przedmioty z bliska.
Jak wybrać dobre okulary?
Okulary wiele mówią o stylu każdej osoby. Ponadto te przeznaczone do stałego użytku lub niezbędne do dużej części codziennych zadań są uważane za przedmioty uniwersalne i trwałe. Z tego powodu ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na wypróbowanie różnych stylów, aż znajdziesz najbardziej wygodny, korzystny model. Kształt twarzy i czy jest symetryczna, czy nie, ton skóry i osobisty styl dadzą pewne wskazówki, które należy wziąć pod uwagę, tak jak, np.:
okrągły typ twarzy:
Do okrągłych twarzy polecane są okulary typu kwadratowego i również „typ półokrągły”.
trójkątny typ twarzy:
Okulary typu owalnego polecane są do ostrych rysów twarzy o trójkątnej twarzy oraz zaleca się raczej wąskie oprawki niż grube oprawki.
kwadratowy typ twarzy:
Jeśli masz kwadratową twarz, polecamy okulary typu owalnego, które dodają miękkości i delikatności. Wybierając grubą ramę o głębokiej pionowej szerokości, możesz nadać stonowane wrażenie. Również polecamy „typ półokrągły” z samą ramą górną i dolną.
typ długości twarzy:
W przypadku typu długiej twarzy polecamy okulary typu „Wellington”, które mają szeroką górę i dół. Polecane są również „Kwadratowe” i „Bostonskie”. Wśród wielu opraw popularne okulary „Wellington” to uniwersalna oprawa, która pasuje do każdego stroju.
Teraz, gdy już wiesz, jak wybrać rodzaj okularów, które najlepiej pasują do Twojej twarzy, wypróbuj je, aby samemu kupić nowe okulary! W końcu noszenie okularów nie tylko sprawia, że wyglądasz bardziej stylowo, ale także chronią oczy przed kurzem, zanieczyszczeniami i promieniami UV, a także poprawiają wzrok, gdy tylko lekarz okulista nam przepisze okulary z odpowiednimi soczewkami.