Optyk Bydgoszcz Okulista Optometrysta Okulary Soczewki Oprawki Salon Optyczny Gabinet Okulistyczny w Bydgoszczy Szkła Kontaktowe Okuliści Optycy Bydgoszcz Optometryści Sklep z Okularami Soczewkami Oprawkami Darmowe Badanie Wzroku Oczu z Bydgoszczy Dojazd do Klienta Pacjenta Optyk Progress Centrum Bydgoszcz Zakład Optometryczny Optometrystyczny Sklepy Zakłady Optometryczne Salony Optometrystyczne Gabinety Okulistyczne Nakło nad Notecią Koronowo Chełmno Świecie Osielsko Szubin Dobrcz Niemcz Dąbrowa Chełmińska Zławieś Wielka Brzoza Chmielniki Nowa Wieś Wielka Łabiszyn Kowalewo Rynarzewo Białe Błota cena ceny cennik tanio najtaniej tanie tania najtańsze opinie dobra opinia najlepszy najlepsze polecany polecane

Jaka jest różnica między optyk okulista i optometrysta

Najlepsi specjaliści od oczu

Często okazuje się, że nie wiemy, jak odróżnić zadania okulisty, optyka i optometrysty, czy nawet ortoptysty. Większość ludzi uważa, że to są ci sami specjaliści „od leczenia” oczu. A w rzeczywistości tak nie jest. Każdy z wymienionych specjalistów ma swoje zadanie, ma inne obowiązki. Poniżej przedstawiam odpowiedź, kto jest kim, kto, jaką ma funkcję w okulistyce i kto, za co odpowiada.

Kim jest okulista?

Okulista to osoba, która studiowała medycynę, a później specjalizowała się w dziedzinie widzenia. Dlatego okulista jest wykwalifikowanym personelem medycznym i może stawiać diagnozy, przepisywać leki lub wykonywać zabiegi chirurgiczne, o ile jest do tego upoważniony przez władze akademickie i zdrowotne kraju, w którym wykonuje swój zawód. Okulistyka umożliwia farmakologiczne lub chirurgiczne leczenie problemów ze zdrowiem wzroku, takich jak:

 • zaćma,

 • starczowzroczność,

 • astygmatyzm,

 • jaskra,

 • zez.

Kiedy udać się do okulisty?

Przede wszystkim powinieneś udać się do okulisty w sytuacji, w której uważasz, że coś jest nie tak z Twoimi oczami, ponieważ terminowe leczenie chorób oczu może zapobiec poważniejszym powikłaniom. W szczególności możesz udać się do okulisty w przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu oczu, takiego jak, np.:

 • zaczerwienienie oka,

 • łzawienie,

 • ból,

 • suchość,

 • problemy z powiekami,

 • pogorszenie widzenia.

   

Natomiast niektóre choroby dziedziczne i starzenie się zwiększają ryzyko poważnych problemów ze wzrokiem, a okulista jest właśnie przeszkolony w zakresie wykonywania pełnego badania oczu w celu ich zdiagnozowania i przepisania najbardziej odpowiedniego leczenia, aby je wyleczyć, zatrzymać ich postęp i zapobiegać powikłaniom poprzez regularne kontrole. Dlatego okulista może skierować Cię do optometrysty, jeśli opieka nad wzrokiem nie obejmuje bardziej skomplikowanych procedur diagnostycznych lub terapeutycznych, a schorzenie można leczyć za pomocą przepisywania okularów lub soczewek, rehabilitacji oczu lub reedukacji wzroku.

Optometrysta i jego rola

>Możesz udać się również do optometrysty, gdy potrzebujesz recepty na soczewki kontaktowe lub okulary, aby skorygować problem refrakcji, to znaczy, gdy nie widzisz dobrze z bliska lub z daleka, lub jeśli masz zmęczony wzrok i musisz odsunąć przedmioty, aby móc widzieć lub czytać lepiej. Jeśli przyczyna słabego widzenia jest bardziej złożona i nie można jej skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych z powiększeniem, rehabilitacji lub reedukacji wzrokowej, optometrysta jest przeszkolony w wykrywaniu oznak i objawów chorób wymagających bardziej specjalistycznej uwagi i może skierować Cię do okulisty.

Najważniejsze zadania ortoptysty

Ortoptysta jest pracownikiem służby zdrowia z dyplomem z ortoptyki i pomocy okulistycznej. Nie jest lekarzem, ale jego umiejętności są bardzo wysokie i sięgają od rehabilitacji wzrokowej poprzez wykonanie podstawowych badań instrumentalnych podczas badania wzroku, aż do pomocy okulisty na sali operacyjnej. Dzięki temu ortoptysta jest w stanie zidentyfikować wady i patologie oka, ale diagnoza i wskazania terapeutyczne zawsze pozostają w gestii okulisty, z którym współpracuje.

Czego powinieneś oczekiwać od optyka

Chociaż optycy mają podobną nazwę do optometrystów i okulistów, ich funkcje są bardzo różne. Między innymi optyk potrafi wykonać badanie wzroku, posiada uprawnienia do mierzenia i sprzedaży okularów i soczewek kontaktowych na podstawie recept wystawionych przez okulistę. Również naprawia, reguluje i zmienia oprawki w okularach. Szkolenie optyka odbywa się po ukończeniu szkoły średniej poprzez certyfikowane kursy trwające dwa lata, plus praktyki i doskonalenie w sklepie optycznym. Nie posiada kwalifikacji w diagnostyce chorób i dlatego nie może przepisywać żadnych leków.

Dzisiaj, kiedy lepiej znamy funkcje każdego profesjonalisty, wybór, dokąd się udać w pierwszej kolejności, staje się łatwiejszy. Tej decyzji nie należy podejmować pochopnie, ponieważ w grę wchodzą delikatne aspekty zdrowotne. Chociaż wiele osób uważa, że jest to tylko kwestia przepisania okularów, to w wielu przypadkach, wykrywa choroby ogólnoustrojowe. Ponieważ wczesna diagnoza pomoże wielu osobom zachować wzrok.