Najlepsi specjaliści od oczu
Często okazuje się, że nie wiemy, jak odróżnić zadania okulisty, optyka i optometrysty, czy nawet ortoptysty. Większość ludzi uważa, że to są ci sami specjaliści „od leczenia” oczu. A w rzeczywistości tak nie jest. Każdy z wymienionych specjalistów ma swoje zadanie, ma inne obowiązki. Poniżej przedstawiam odpowiedź, kto jest kim, kto, jaką ma funkcję w okulistyce i kto, za co odpowiada.
Kim jest okulista?
Okulista to osoba, która studiowała medycynę, a później specjalizowała się w dziedzinie widzenia. Dlatego okulista jest wykwalifikowanym personelem medycznym i może stawiać diagnozy, przepisywać leki lub wykonywać zabiegi chirurgiczne, o ile jest do tego upoważniony przez władze akademickie i zdrowotne kraju, w którym wykonuje swój zawód. Okulistyka umożliwia farmakologiczne lub chirurgiczne leczenie problemów ze zdrowiem wzroku, takich jak:
zaćma,
starczowzroczność,
astygmatyzm,
jaskra,
zez.
Kiedy udać się do okulisty?
Przede wszystkim powinieneś udać się do okulisty w sytuacji, w której uważasz, że coś jest nie tak z Twoimi oczami, ponieważ terminowe leczenie chorób oczu może zapobiec poważniejszym powikłaniom. W szczególności możesz udać się do okulisty w przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu oczu, takiego jak, np.:
zaczerwienienie oka,
łzawienie,
ból,
suchość,
problemy z powiekami,
pogorszenie widzenia.
Natomiast niektóre choroby dziedziczne i starzenie się zwiększają ryzyko poważnych problemów ze wzrokiem, a okulista jest właśnie przeszkolony w zakresie wykonywania pełnego badania oczu w celu ich zdiagnozowania i przepisania najbardziej odpowiedniego leczenia, aby je wyleczyć, zatrzymać ich postęp i zapobiegać powikłaniom poprzez regularne kontrole. Dlatego okulista może skierować Cię do optometrysty, jeśli opieka nad wzrokiem nie obejmuje bardziej skomplikowanych procedur diagnostycznych lub terapeutycznych, a schorzenie można leczyć za pomocą przepisywania okularów lub soczewek, rehabilitacji oczu lub reedukacji wzroku.
Optometrysta i jego rola
>Możesz udać się również do optometrysty, gdy potrzebujesz recepty na soczewki kontaktowe lub okulary, aby skorygować problem refrakcji, to znaczy, gdy nie widzisz dobrze z bliska lub z daleka, lub jeśli masz zmęczony wzrok i musisz odsunąć przedmioty, aby móc widzieć lub czytać lepiej. Jeśli przyczyna słabego widzenia jest bardziej złożona i nie można jej skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych z powiększeniem, rehabilitacji lub reedukacji wzrokowej, optometrysta jest przeszkolony w wykrywaniu oznak i objawów chorób wymagających bardziej specjalistycznej uwagi i może skierować Cię do okulisty.
Najważniejsze zadania ortoptysty
Ortoptysta jest pracownikiem służby zdrowia z dyplomem z ortoptyki i pomocy okulistycznej. Nie jest lekarzem, ale jego umiejętności są bardzo wysokie i sięgają od rehabilitacji wzrokowej poprzez wykonanie podstawowych badań instrumentalnych podczas badania wzroku, aż do pomocy okulisty na sali operacyjnej. Dzięki temu ortoptysta jest w stanie zidentyfikować wady i patologie oka, ale diagnoza i wskazania terapeutyczne zawsze pozostają w gestii okulisty, z którym współpracuje.
Czego powinieneś oczekiwać od optyka
Chociaż optycy mają podobną nazwę do optometrystów i okulistów, ich funkcje są bardzo różne. Między innymi optyk potrafi wykonać badanie wzroku, posiada uprawnienia do mierzenia i sprzedaży okularów i soczewek kontaktowych na podstawie recept wystawionych przez okulistę. Również naprawia, reguluje i zmienia oprawki w okularach. Szkolenie optyka odbywa się po ukończeniu szkoły średniej poprzez certyfikowane kursy trwające dwa lata, plus praktyki i doskonalenie w sklepie optycznym. Nie posiada kwalifikacji w diagnostyce chorób i dlatego nie może przepisywać żadnych leków.
Dzisiaj, kiedy lepiej znamy funkcje każdego profesjonalisty, wybór, dokąd się udać w pierwszej kolejności, staje się łatwiejszy. Tej decyzji nie należy podejmować pochopnie, ponieważ w grę wchodzą delikatne aspekty zdrowotne. Chociaż wiele osób uważa, że jest to tylko kwestia przepisania okularów, to w wielu przypadkach, wykrywa choroby ogólnoustrojowe. Ponieważ wczesna diagnoza pomoże wielu osobom zachować wzrok.